PremiumBLOG

blog.premiumtravel.sk

Barcelona: Rytmy, chute a kultúra metropoly Katalánska

Pridané 10. októbra 2011

Milovníci umenia, futbaloví fanúšikovia, ale i bežní turisti ocenia pestrú mozaiku života v hlavnom meste Katalánska. Vstup do Barcelony je zároveň vstupom do iného sveta – uvoľnený južanský životný štýl, umenie, tropická vegetácia, pobrežná promenáda, trhy s rozvoniavajúcimi čerstvými delikatesami, skvostné jedlo a drinky, či láska k futbalu dodávajú mestu neopakovateľnú atmosféru. Celosvetovými symbolmi Barcelony sa bezpochyby stali architektonické skvosty Antonia Gaudího zo začiatku 20. storočia.

Kategrála La Sagrada Familia je monumentálna bazilika, ktorej výstavba bola zahájená v roku 1882 a do dnešného dňa nebola dokončená. Ukončenie prác na stavbe je naplánované na rok 2026, kedy uplynie 100 rokov od úmrtia Gaudího. Katedrála bola jeho posledným veľkým projektom, ktorému venoval 15 rokov svojho života nielen ako architekt, ale aj ako vedúci prác a dohliadal na získavanie financií. Posledné roky života býval na stavenisku a stal sa z neho samotár, až kým ho 7. júna 1926 pri prechádzaní cez cestu nezrazil trolejbus. Gaudí v nemocnici zraneniam podľahol.

Budova so zvleným priečelím Casa Milà je bezpochyby najkrajším obytným domov v meste. Celá budova neobsahuje ani jednu rovnú líniu. Vo vnútri sa nachádzajú dva centrálne dvory, okolo ktorých sú umiestnené apartmány. Unikátne je aj železné opracovanie balkónov, ktoré navodzujú pocit vlnenia mora a atypická strecha s mnohými komínmi.

Neopakovateľným zážitkom je prechádzka po bulvári La Rambla, ktorý začína na centrálnom námestí mesta Placa de Catalunya a končí pri pamätníku Krištofovi Kolumbovi Colon na pobreží. Rambla je mäkkou pouličných atrakcií, obchodov, katalánskych reštaurácii a barov. Počas hlavnej turistickej sezóny sa tu nachádza množstvo miestnych obyvateľov a turistov, preto si dávajte veľký pozor na vreckových zlodejov! Na bulvári nájdete napríklad aj Gran Teatre del Liceu, jeden zo svetovo najkvalitnejších operných domov, otvorený v roku 1847. Jedinečným klenotom tejto oblasti je turisticky obľúbený trh La Boqueria, ktorý funguje už od roku 1217. Nájdete tu čerstvé ovocie, zeleninu, mäso, ryby, koreniny, sladkosti i chladené drinky z čerstvého ovocia.

Bohaté kultúrne dedičstvo krajiny je premietnuté aj v kvalite múzeí a koncertných siení, ktoré sa v Barcelone nachádzajú. Pri návšteve určite nevynechajte Piccassovo múzeum, ktoré disponuje jednou z najväčších svetových zbierok diel umelca 20. storočia Pabla Piccassa. Múzeum sa rozkladá v piatich priľahlých stredovekých palácoch v štvrti La Ribera a nachádza sa v ňom viac ako 3 500 unikátnych umeleckých diel. Významné je taktiež múzeum diel od umelca Miró-a, ktoré disponuje jeho prácami už od roku 1914. Palau de la Música je koncertná sieň postavená v rokoch 1905 – 1908 v štýle katalánskej secesie – modernizmu a slúži pre predstavenia opery a baletu.

Barcelona však ponúka aktivity pre všetky záujmové skupiny a okrem umenia tu môžete navštíviť akvárium, kde máte možnosť zaplávať si so žralokmi, Španielsku dedinu, ktorá pozostáva z replík domov z rôznych oblastí Španielska, barcelonskú ZOO alebo Magickú fontánu Montjuic. Priaznivci futbalu určite nevynechajú návštevu najväčšieho futbalového štadiónu v Európe Camp Nou, ktorý je zároveň domovom futbalového klubu FC Barcelona. Dokončený bol v roku 1957 a má kapacitu 98 600 divákov.

Okrem prehliadky mesta by ste pri návšteve Barcelony určite nemali zabudnúť vychutnať si kvalitné jedlo a nápoje miestnej katalánskej kuchyne. Ochutnajte tradičný šumivý nápoj Cava, ktorý môže byť biely alebo rosé v závislosti od odrody vínnych bobúľ použitých pri výrobe. Pravdepodobne najlepším miestom pre vychutnanie si tohto lahodného nápoja je rodinne vedený bar El Xampanyet, ktorý patrí medzi 100 najlepších barov sveta. K nápoju cava sa výborne hodia plátky syra manchego, vyrobený z mlieka oviec Manchego s dobou zrenia 60 dní až dva roky. Výnimočný je aj Bar Marsella, ktorý bol v minulom storočí obľúbeným podnikom umelcov ako Dalí, Hemingway, Gaudí či Piccasso. Dlhú dobu bol bar jediným miestom v meste, v ktorom sa dal kúpiť absint a tento alkoholický nápoj je v bare stále žiadaným artiklom. Otvorený je od roku 1820 a bol pravdepodobne prvým barom v Barcelone.

Tradičné kvalitná katalánska a stredomorská kuchyňa je v meste zastúpená v početných reštauráciách, ktoré pripravujú jedlá z tých najčerstvejších surovín. La Rita je umiestnená na jednej z najrušnejších ulíc Barcelony, napriek tomu po vstupe do reštaurácie máte pocit vstupu do iného sveta. Príjemná atmosféra a prijateľné ceny robia La Ritu ideálnym miestom pre večerné posedenie pri dobrom jedle. Casa Leopoldo je preslávená delikátnymi rybacími špecialitami, očarujúcim interiérom a priateľskou obsluhou. Hlavné suroviny na prípravu jedál sú obstarávané z trhu La Boqueria. Ak po večeri dostanete chuť poriadne si zatancovať, zavítajte do najväčšieho Salsa klubu v Barcelone – Antilla Latin Club-u. V priestoroch sa nachádza aj tanečná škola, kde Vás zasvätia nielen do rytmov salsy, ale aj merengue, mamba and rumby.

SKVELÉ PONUKY HOTELOV V BARCELONE:

POROVNAJTE SI NAŠE CENY. Pri kúpe ubytovania cez premiumtravel.sk naozaj ušetríte.

U nás výhodnejšie ako cez zľavový portál! Ceny sú uvádzané za izbu a noc.

HOTEL Booking.com PremiumTravel.sk UŠETRÍTE
Blair Victoria and Tudor Inn Hotel** € 49 - € 27
Apollo Hotel Bayswater** € 67 € 59 - € 34
Queens Park Hotel*** € 92 - € 35
Kensington Close Hotel**** € 109 - € 36
Wembley Plaza****
€ 125
€ 116
- € 49
Sheraton Park Hotel*****
€ 239
€ 220
- € 85