PremiumBLOG

blog.premiumtravel.sk

Návšteva Ostrova slobody: tie najlepšie dovolenkové tipy pre potulky Kubou

Pridané 08. októbra 2011

Kuba nie je len najväčším karibským ostrovom, ale vďaka revolúcii z roku 1959 a následnému nástupu komunizmu a diplomatickému embargu zo strany Spojených štátov aj jedna z najatraktívnejších svetových turistických destinácií. Oproti ostatným karibským štátom a ostrovčekom Vám neponúkne len tie najkvalitnejšie svetové cigary a preslávený rum Havanna Club, ale vďaka pomerne malému počtu amerických turistov a obmedzenému obchodu aj pocit, že ste sa vrátili v čase o niekoľko desaťročí.

Pre vstup do krajiny budete potrebovať platné turistické vízum, ktoré je vydávané zastupiteľským úradom Kuby v Bratislave. Poplatok je 25 USD a vystavenie môže trvať aj niekoľko dní, preto sa pred zakúpením last minute zájazdu uistite, že potrebné doklady získate pred Vaším odletom, nakoľko napriek možnosti vybaviť si vízum priamo na letisku na Kube niektoré letecké spoločnosti môžu odoprieť cestujúcim vstup na palubu bez predloženia platného víza. Podnebie na Kube je tropické a najvhodnejšie obdobie pre cestu je od decembra do mája, kedy v krajine spadne najmenej zrážok. Pokiaľ ste však ochotný niesť riziko, že sa počas pár dní Vášho pobytu môžu vyskytnúť prehánky, je vhodné Kubu navštíviť aj v mesiacoch jún a začiatkom júla, kedy je v krajine menej turistov a ceny hotelov sú oveľa priaznivejšie ako v hlavnej sezóne. Turistickým platidlom na Kube je Convertible Peso (CUC), ktoré si môžete zameniť priamo na ostrove. Nezamieňajte však americké doláre, ktoré majú na Kube znevýhodnený výmenný kurz.

Po prílete na letisko v Havane alebo Varadere a úspešnom absolvovaní všetkých letiskových bezpečnostných procedúr Vás čaká okúzľujúca cesta pohodlným klimatizovaným autobusom do Vášho hotela. Letisko vo Varadere je vzdialené iba 15 minút jazdy od začiatku hotelovej zóny, ale vedzte, že pokiaľ sa Váš hotel nachádza na konci polostrova, cesta sa Vám predĺži o ďalších 30 minút. Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej sa hotel nachádza od vstupu na polostrov, tým je kvalitnejší a luxusnejší. Ak bývate v jednom z prvých hotelov, je pravdepodobné, že sa k Vám na pláž a do mora pridajú aj miestne kubánske rodiny, ktoré môžu za sebou zanechať menší neporiadok. Od oblasti Varahicacos je však výskyt miestnych obyvateľov na pláži malý. Najkvalitnejším a najlepším hotelom na Varadere je Iberostar Varadero. Rozloženie hotelov na Varadere si môžete pozrieť tu.

Počas pobytu na Varadere sú prijemným spestrením podvečerného západu slnku prechádzky po pláži či do centra polostrova, kde sa nachádza množstvo obchodov s kvalitným kubánskym rumom a cigarami. Cestou stretnete množstvo lokálnych obyvateľov, ktorí sa s Vami radi dajú do reči a povedia Vám veľa o svojom živote, ak máte v slovníku aspoň zopár základných španielskych fráz. Špecifickou skupinou sú potulní predavači cigár, ktorí Vás budú presviedčať, že práve od nich dostanete tie najkvalitnejšie a najlacnejšie kubánske cigary. Väčšina z nich je už na prvý pohľad veľmi zlej kvality, ale pokiaľ sa trošku porozhliadnete a máte šťastie, viete obstarať originálny suvenír pre svojich známych. Kúpte iba tie cigary, ktoré majú originálne balenie a priložené pečatné známky, cenovo by mali byť cca. 10x lacnejšie ako v obchode, takže pri 25ks Esplendidos by ste mali zaplatiť asi CUC 50, ale výsledná cena vždy závisí od Vašej schopnosti zjednávať. Maximálny počet cigár, ktoré je možné z krajiny bezpečne vyviesť jednou osobu je 50ks.

Na Varadere Vám bude okrem skvelých drinkov v all inclusive ponuke hotelov (nezabudnite vyskúšať tradičné mochito a piña coladu) k dispozícii aj množstvo športových aktivít, okrem iného potápanie, windsurfing, vodné skútre a bicykle, kanoe a golf. Ak túžite naučiť sa riadiť katamarán (hotelovým hosťom sú k dispozícii bez poplatku), za malé sprepitné z Vás hotelový zriadenec za pár minút spraví kapitána a vy si vyskúšate, aký pocit je riadiť loď na šírom mori. V centre Varadera zase za návštevu stojí delfinárium, v ktorom si budete môcť s týmito úchvatnými zvieratami zaplávať a vyfotiť sa, ako si vzájomne dávate pusu.

Výlet na Kubu by nebol tým pravým bez absolvovania prehliadky celého ostrova a hlavného mesta Havana. Doprava po ostrove je vhodná autom z požičovne (v ponuke sú nové európske a japonské modely) alebo autobusom. Pri návšteve Havany sa na Námestí revolúcie pozdravte s Che Guevarom, navštívte unikátne predstavenie Tropicana a zavítajte do obľúbeného baru E. Hemingwaya Floridita. Hotel Nacional de Cuba, ktorého kasíno navštívil aj slávny Al Capone a Hotel Ambos Mundos, kde Hemingway zvykol sedávať a vychutnávať miestnu špecialitu, rybu s krevetami zapečenú v syre a malým prekvapením vo vnútri, by ste určite nemali vynechať. Príjemne padne aj pokojná prechádzka centrom mesta a nábrežím Malecón, po ktorej by ste mali určite navštíviť jednu z fabrík na výrobu pravých kubánskych cigár. Okrem Havany na Kube odporúčame navštíviť aj mestá Santa Clara, Santiago de Cuba, Trinidad a Cienfuegos.

Osobitým zážitkom je letecký výlet na ostrov Cayo Largo, vzdialený asi pol hodinu letu južne od Varadera. Po prílete na ostrov Vás uchváti plavba katamaránom medzi mangrovníkmi a zastávka na ostrove plnom iguánov. Tento panenský a nedotknutý ostrov Vám ponúkne kľud a pokoj, keď sa po krátkej prechádzke ocitnete ďaleko od civilizácie a nadobudnete pocit, ako keby sa z Vás na krátky čas stal Robinson Crusoe. Nekonečné biele pláže a neuveriteľne tyrkysová voda Vám určite utkvejú v pamäti. Neváhajte preto a vyrazte aj Vy spoznávať Kubu takú, ako bola po posledných 50 rokov. Po návrate budete plný zážitkov, ktoré nezískate na žiadnom inom mieste na zemi.