PremiumBLOG

blog.premiumtravel.sk

Londýn, ako ho nepoznáte

Pridané 08. októbra 2011

Londýn je mesto, ktoré v posledných rokoch získalo popularitu medzi turistami hlavne kvôli priamemu leteckému spojeniu z Bratislavy na jedno z jeho priľahlých letísk, ako aj vďaka výhodnejšiemu výmennému kurzu eura a britskej libry. Hneď po príchode Vám dá mesto pocit multikulturality a za krátky čas budete mať možnosť stretnúť ľudí takmer zo všetkých končín sveta. Na východe mesta sa nachádza obchodná štvrť City, ktorá je centrom najväčších svetových bánk, korporácií a inštitúcií. Neklamným znakom, že sa nachádzate v tejto časti mesta je nadmerný počet obchodíkov so sandwichmi, košeľami, predajňami kávy "so sebou" a uponáhľaných, zahľadených ľudí. V tejto časti mesta ale určite nevynechajte preslávené trhy Spitalfields a Smithfield, ktoré Vás okamžite pohltia svojou neopakovateľnou atmosférou. Pamiatkou, ktorú si určite nesmiete nechať ujsť je katedrála St Paul's, umiestnená na najvyššom bode londýnskeho City.

Aj keď pri pohľade na mapu sa Vám môže zdať, že jednotlivé pamiatky nie sú od seba veľmi vzdialené, vedzte, že vzdialenosti sú v Londýne značné a jedno zlé zabočenie Vám môže cestu predĺžiť aj o niekoľko desiatok minút. Výhodou je preto využívať premyslenú sieť dopravy. Pre metro aj autobusy si môžete zakúpiť denný alebo niekoľkodňový turistický lístok, ale oveľa výhodnejšie je obstarať si kartu Oyster, ktorú si nabijete požadovanou sumou a pri každej ceste sa Vám z karty stiahne náležité cestovné. Pokiaľ cez deň dosiahnete cestovné v sume denného cestovného lístka, každá Vaša ďalšia cesta už nebude spoplatnená. Kartu Oyster si môžete zakúpiť v každej stanici metra a vo vybraných trafikách.

Po prehliadke východného Londýna by Vaše kroky mali smerovať na juh k rieke Temža, na brehu ktorej sa nachádza známa väznica Tower s preslávenými korunovačnými klenotmi. Cez rieku následne uvidíte týčiť sa majestátny most Tower Bridge, ktorého výstavba začala už v roku 1886. Pokiaľ si na dopravu z letisku do centra Londýna zvolíte vlak, vstup do Toweru a mnohých ďalších atrakcií môžete získať v skvelej ponuke 2 lístky za cenu jedného. Viac informácií o zľavnených vstupoch tu.

Príjemná prechádzka po nábreží Temže smerom na západ Vám poskytne pohľad na modernú budovu londýnskej radnice a veľkolepého kolesa London Eye, ktoré umožňuje získať jedinečný výhľad na historické budovy centra Londýna. V prípade záujmu môžete vyskúšať plavbu loďou po Temži s panoramatickým výhľadom na mrakodrapy štvrte City a O2 arénu až do Greenwichu, z ktorého sa následne odporúčame vrátiť pozemnou traťou DLR a prestúpiť na metro, ktoré Vás zavezie späť do centra Londýna. Mapu londýnskeho transportného systému si môžete pozrieť tu.

Po návrate z Greenwich linkou metra Jubilee line vystúpte na stanici metra "Westminster", ktorá Vás očarí svojou priestrannosťou a nadčasovou architektúrou. Po dosiahnutí povrchu sa priamo pred Vami bude týčiť majestátny Big Ben a Houses of Parliament, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V susedstve parlamentu sa týči katedrála Westminster Abbey, v ktorej sa konala aj tohtoročná kráľovská svadba princa Williama a Kate Middleton. Naproti parlamentu sa nachádza budova najvyššieho súdu, ktorý vznikol len pred dvomi rokmi. Predtým bol najvyšším justičným orgánom krajiny House of Lords, ktorý sídlil v parlamente. Sudcovia mali právo sedieť v rovnako nazvanej hornej komore parlamentu.

Od Parlamentného námestia je najlepšie vydať sa smerom na sever popri Downing Street a budovách anglických ministerstiev až ku Trafalgar square. Okrem Nelsonovho pamätníka navštívte aj Národnú galériu, do ktorej je vstup bezplatný a nachádzajú sa v nej diela od najznámejších svetových umelcov.

Ak ste náhodou počas cesty vyhladli, v okolí Trafalgar square sa nachádza veľké množstvo reštaurácií ponúkajúcich akciu dvaja za cenu jedného. Stačí sa jednoducho zaregistrovať a vytlačiť si zľavový voucher pre reštauráciu, v ktorej by ste sa chceli najesť a po predložení voucheru pred konzumáciu Vám bude uplatnená zľava. Na zľavové vouchre sa môžete registrovať tu. Pre tých, ktorí túžia zažiť atmosféru reštaurácie naozajstného kuchárskeho majstra odporúčame reštauráciu Gordona Ramsayho, ocenenú 3 Michellin hviezdičkami.

Po dobrom obede padnú vhod nákupy, a preto po tom, ako sa z Trafalgar square cez Leicester square presuniete na Piccadilly Circus a urobíte si fotku so známou sochou okrídleného Erosa, zamierte na ulicu Jermyn Street pre nákup pravých anglických košieľ (za veľmi priaznivé ceny). V blízkosti sa nachádza obchodný dom Fortnum and Mason, ktorý je ideálnym miestom na nákup originálneho suveníru. Na svojom mieste stojí už vyše 300 rokov. Ak sa túžite pokochať tými najexkluzívnejšími módnymi značkami, vyberte sa naproti noblesnou ulicou Bond Street. Tá vyústi priamo na Oxford Street, preslávenú obchodnú ulicu s desiatkami tisíc turistov denne. Na jej konci sa nachádza Primark, obchod s ultra lacným oblečením, a Hyde Park. Ak pôjdete popri Hyde Parku smerom na juh, dostanete sa až k Buckinghamskému pálacu. Odtiaľ prejdite do štvrti Kensington, v ktorej sa nachádza aj obchodný dom Harrods.

Zakončením celého dňa, ktoré by ste určite nemali vynechať, je návšteva niektorého z preslávených muzikálov londýnskeho West Endu. Pokiaľ ste z letiska do centra cestovali vlakom, rovnako ako pri pamiatkach máte možnosť využiť zvýhodnenú cenu lístkov dva za cenu jedného. Alternatívou je kúpa zľavnených lístkov na Leicester square. Lístky bývajú lacnejšie zväčša niekoľko hodín pred začatím predstavenia. Pre tých, ktorí pred muzikálom uprednostnia radšej večer pri drinku a tancovaní odporúčame navštíviť niektorý zo známych londýnskych klubov. Väčšina sa nachádza v okolí Leicester square a Piccadilly, ako napríklad Tiger Tiger (preferovaný študentmi), Embassy, Mahiki a funkybuddha, v ktorých sa Vám možno podarí vzhliadnuť princa Williama a Harryho alebo niektorú zo známych celebrít. Pokiaľ bývate v Kensingtone, navštívte klub Amika a ak máte chuť na poriadnu párty, Ministry of Sound sa Vám bude určite páčiť.

SKVELÉ PONUKY HOTELOV V LONDÝNE:

POROVNAJTE SI NAŠE CENY. Pri kúpe ubytovania cez premiumtravel.sk naozaj ušetríte.

U nás výhodnejšie ako cez zľavový portál! Ceny sú uvádzané za izbu a noc.

HOTEL Iný portál PremiumTravel.sk UŠETRÍTE
Blair Victoria and Tudor Inn Hotel** € 54 € 49 - € 5
Apollo Hotel Bayswater** € 67 € 59 - € 8
Queens Park Hotel*** € 81 € 59 - € 22
Kensington Close Hotel**** € 85 € 89 - € 36
Wembley Plaza****
€ 138
€ 116
- € 22
Sheraton Park Hotel*****
€ 405
€205
- € 200