PremiumBLOG

blog.premiumtravel.sk

Paríž

Pridané 15. októbra 2011

Vôňa čerstvých croissantov a kávy, centrum svetovej módy, Eifelova veža, bazilika Sacré Coeur, Notre Dame, Víťazný oblúk, galérie, moderná štvrť La Défense, široké bulváre s monumentálnymi budovami či úzke uličky Montmartru – to všetko a ešte omnoho viac Vás očarí pri návšteve jednej z najkrajších metropol Európy. Hlavná časť mesta ostala prevažne nezmenená od roku 1860, kedy bol Paríž najväčším mestom celého sveta. Ročne ho navštívi viac ako 42 miliónov turistov, čo z neho robí najnavštevovanejšie mesto na svete.

Place de la Concorde je centrálne miesto ideálne na začiatok prehliadky Paríža, ktoré leží na južnom brehu Seiny. Dominuje mu 3300 rokov starý granitový obelisk, ktorý bol darovaný Egyptom Francúzsku v roku 1831. Počas Veľkej francúzskej revolúcie bolo v roku 1792 miesto tiež svedkom popravy Ludwiga XVI. a v neďalekých Tuilerijských záhradách prišla o deväť mesiacov o hlavu Ludwigova manželka Mária Antoanetta.

V blízkosti námestia sa nachádza Louvre, bývalé panovnícke sídlo, v ktorom sa nachádza jedno z najväčších múzeí sveta. Otvorené bolo v roku 1793 a medzi najhodnotnejšie artikle zbierky patrí obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, či umelecké diela od Michelangela, Boticelliho, Rembrandta, Raffaela a Goyu. Na druhom brehu rieky Seiny nájdete Invalidovňu (Les Invalides), rozsiahly komplex pôvodne slúžiaci ako nemocnica a zotavovňa pre vyslúžilých vojakov, ktorý sa neskôr stal miestom posledného odpočinku Napoleona Bonaparte. Spolu s Napoleonom sú tu pochovaní jeho mladší a starší brat, syn a ďalší vojenskí velitelia až do čias Druhej svetovej vojny.

Paríž a umelci tvorili stáročia neodlučiteľný pár, vďaka ktorému mesto benefitovalo svojou kultúrnou pestrosťou a architektonickou rozmanitosťou. Pri návšteve mesta teda nesmiete zabudnúť na návštevu múzea Museé d'Orsay, ktoré sídlo v očarujúcej budove bývalej železničnej stanice a disponuje rozsiahlou zbierkou unikátnych impresionistických a post-impresionistických diel od Maneta, Moneta, Cézanna či Degasa. Rovnako kvalitnú a preslávenú zbierku impresionistických a post-impresionistických diel nájdete aj v Museé de l'Orangerie, z ktorej najvýznamnejšou súčasťou je maľba vodných lekien od Clauda Moneta. Múzeum sa nachádza v blízkosti Place de la Concorde a Tuilerijských záhrad.

Po prehliadke múzeí by Vaše kroky mali určite smerovať k nezameniteľnej dominante a symbolu mesta z roku 1889. Monumentálna stavba z ocele - Eifelova veža - bola postavená pri príležitosti zahájenia Svetovej výstavy v Paríži a stého výročia Francúzskej revolúcie. Stala sa najvyššou budovou mesta a bola financovaná zo súkromných zdrojov Gustava Eifela výmenou za všetky obchodné práva k suvenírom a prehliadke veže. Napriek počiatočným kritikám obyvateľov Paríža sa veža natrvalo stala súčasťou koloritu mesta a počiatočná investícia sa rýchlo vrátila. Dnes sa na jej vyrchol môžete pohodlne dostať výťahom alebo do výšky druhého poschodia pešo po 1665 schodoch južného piliera.

Príjemným spestrením cesty a zároveň pohodlným spôsobom dopravy sú lode Batobus. Od Eifelovej veže Vás pohodlne dovezú na Champs-Élysées, kde si vychutnáte ruch jedného z najväčších bulvárov sveta a budete obdivovať Napoleonov Víťazný oblúk, alebo ku katedrále Notre Dame, ktorej počiatky sa datujú až do roku 1163. V blízkosti katedrály sa nachádza úchvatná budova Hôtel de Ville (parížska radnica) a moderná stavba centra Pompidou, ktoré je sídlom rozsiahlej knižnice a múzea moderného umenia.

Na záver prehliadky Paríža nesmiete vynechať štvrť Montmartre, ktorej dominuje množstvo malých obchodíkov s čerstvým pečivom, bazilika Sacré Couer a preslávený nočný kabaret Moulin Rouge. Bazilika postavená z travertínu je vďaka svojej polohe na vrchole pahorku Montmartre najvyšším bodom Paríža a poskytuje nádherný výhľad na mesto rozprestierajúce sa pod ňou. Pahorok Montmartre sa týči do výšky 130 metrov a v minulosti tu mali svoje umelecké štúdiá umelci ako Dalí, van Gogh, Monet či Piccasso. Na juhozápadnej strane sa nachádza zábavná štvrť Pigalle, v ktorej nájdete množstvo nočných podnikov a klubov.


SKVELÉ PONUKY HOTELOV V PARÍŽI:

POROVNAJTE SI NAŠE CENY. Pri kúpe ubytovania cez premiumtravel.sk naozaj ušetríte.

U nás výhodnejšie ako cez zľavový portál! Ceny sú uvádzané za izbu a noc.

HOTEL Iný portál PremiumTravel.sk UŠETRÍTE
Abricotel Hotel** € 68 € 64 - € 4
Hotel Mirific*** € 75 € 65 - € 10
Abrial Hotel*** € 89 € 75 - € 14
Hotel Faubourg 216-224*** € 145 € 81 - € 64
De Nemours**
€ 90
€ 89
- € 1
Le Meridien Etoile Hotel****
€ 235
€ 222
- € 13