PremiumBLOG

blog.premiumtravel.sk

Všetky cesty vedú do Ríma

Pridané 08. októbra 2011

Všetky cesty vedú do Ríma – a ak tam v blízkej budúcnosti povedie aj tá Vaša, určite nebudete ľutovať. Nádych starovekej histórie a architektúry, spojený s kresťanskými tradíciami sú v priamom kontraste s ulicami preplnenými obchodmi s tým najluxusnejším tovarom, najnovšími módnymi trendmi oblečenia obyvateľov mesta či znamenitým jedlom vytvoreným z pôvodných receptúr s prvkami moderného kulinárstva a očarujúcim nočným životom. Po prílete na jedno z medzinárodných letísk – Ciampino alebo Leonardo da Vinci Airport – a následnom transporte do Ríma sa okrem výletu po pamiatkach snažte chovať ako praví Rimania a zistíte, ako si Váš pobyt vychutnáte.

Ráno v Ríme začnite šálkou kvalitného, voňavého, lahodného a čerstvo upraženého espressa. Vypiť by ste ho mali na jeden hlt. Cappuccino je ďalšou alternatívou rannej kávy, vedzte však, že by ste ho nemali piť po obede a určite si šálku tejto krémovej a ťažkej kávy neobjednávajte po večeri, keď je Váš žalúdok zasýtený skonzumovaným jedlom. Vyskúšajte radšej Caffè Corretto, espresso obohatené o shot alkoholického nápoja grappa, sambuca alebo cognac. Všeobecne odporúčanou rímskou kaviarničkou je Sant'Eustachio Il Caffè, ktorá je preslávená svojou unikátnou metódou sladenia kávy. Namiesto toho, aby ste si cukor do kávy primiešali sami, sladidlo je pridané v procese praženia kávy.

Po kvalitnej rannej káve a maslovom croissante sa vyberte na príjemnú prehliadku mesta. Ideálny spôsob prepravy po meste je pešo, ale je možné využiť aj spoľahlivé autobusy (75 min lístok stojí cca 1 EUR) alebo 2 linky metra, ktoré sa krížia na stanici Termini. Ak sa rozhodnete cestovať taxíkom, vyberte si iba certifikované biele alebo žlté vozidlá. Po nástupe sa uistite, že majú vystavený cenník aj v angličtine a počas cesty zapnutý taxameter. Nástupná sadzba je €2,80; každý ďalší km jazdy Vás vyjde na €0,92. V prípade cesty s batožinou zaplatíte €1 za každý kufor a ďalšie €2 Vám budú naúčtované pri ceste z alebo na stanicu Termini.

Samotnú prehliadku mesta je najlepšie naplánovať si podľa konkrétnej polohy Vášho hotela, pri Vašej ceste by ste však určite mali navštíviť nasledujúce miesta:

Koloseum – úchvatný amfiteáter starovekého Ríma, miesto konania gladiátorských zápasov a jeden z hlavných symbolov Ríma. Nachádza sa na modrej linke metra, Colosseo. Vstupné: Dospelý - €15.50; Mládežníci - €10.50 (vek 18 – 25); Seniori a Deti - €4.50 (vek nad 65 a pod 18).

Forum Romanum – centrum starovekého Ríma, nachádzajú sa tu zvyšky chrámov, kúpeľov, oblúkov, bazilík a Rímskeho senátu. Vstupné: Zadarmo.

Pantheon – najviac zachovaný monument starovekého Ríma, príznačný obrovskou neporušenou kupolou. Súčasnej podobe vďačí prestavbe z čias cisára Hadriána okolo roku 125 pred Kristom a slúži ako hrobka maliara Rafaela a talianskeho kráľa Vittoria Emanuela II. Keď prší, sledujte stekajúce kvapky dažďa na okuluse, výreze na streche objektu. Priečeliu dominujú masívne korintské stĺpy. Vstupné: Zadarmo.

Fontána di Trevi – najväčšia baroková fontána v Ríme postavená v 18. storočí, ktorá sa objavila aj vo filme La Dolce Vita. Nachádza sa na spojnici troch ciest (tre vie) a označuje koniec akvaduktu Acqua Vergine. Vhodenie mince do fontány Vám zaručí návrat do Ríma.

Španielske schody – postavené v roku 1660 sú pravdepodobne najširšími schodmi v Európe a spájajú námestie Piazza di Spagna s kostolom Trinità dei Monti. Na schodom sa často konajú módne prehliadky a v ich blízkosti sa nachádza úchvatná Via Condotti, ktorá je sídlom tých najexkluzívnejších módnych domov, akými sú Gucci, Prada a mnohí ďalší.

Piazza Venezia – nachádza sa tu mramorový pamätník Viktorovi Emanuelovi, prvému kráľovi spojeného Talianska. Výstavba začala v roku 1885 a stavba bola dokončená v roku 1935. V komplexe sa nachádza múzeum s hrobkou neznámeho vojaka a k dispozícii je kaviarnička s ľahkým občerstvením. Na budove sa nachádza panoramatický výťah, ktorý Vám poskytne unikátny 360° výhľad na Rím.

Castel Sant'Angelo (Anjelský hrad) – stavbu začal stavať cisár Hadrián a mala slúžiť ako mauzóleum jemu a jeho rodine. Od roku 1379 sa stala majetkom pápežov a bola pribudovaná aj chodba vedúca do Baziliky sv. Petra vo Vatikáne. V stredoveku bol hrad do značnej miery využívaný pápežmi a slúžil ako pevnosť a väzenie. Dnes je z neho múzeum.

Bazilika sv. Petra – centrálna stavba vo Vatikáne a dôležitá sakrálna stavba pre všetkých kresťanov. Jej interiér aj exteriér zachytáva prvky umelcov dvoch slohových období, renesancie a baroku. V bazilike nájdete vrcholné Michelangelove dielo Pietà, ktoré zachytáva telo Ježiša po ukrižovaní v rukách Márie a Vašu pozornosť upúta Berniniho oltárny baldachýn, na ktorého stavbu bola na rozkaz pápeža Urbana VIII roztavená strecha predsiene Pantheonu.

Sixtínska kaplnka – je súčasťou Apoštolského paláca vo Vatikáne a pôvodne slúžila ako pápežova súkromná kaplnka. Dokončená bola v roku 1484 a jej strop zdobia freskové maľby posledného súdu od Michelangela.

Villa Borghese – okolité záhrady tvoria druhý najväčší verejný park v Ríme a nachádza sa tu galéria Borghese, v ktorej nájdete významné diela od Rafaela, Berniniho, Caravaggia a Rubensa. Vstup do galérie je pre obmedzený počet návštevníkov a preto odporúčame zakúpiť si vstupenku vopred cez internet.

Lateránska bazilika – baroková stavba, patriaca pod správu Vatikánu, napriek polohe mimo jeho územia. Vedľajší Lateránsky palác bol počas viac ako tisíc rokov, až do 14. storočia, pápežskou rezidenciou. Nachádza sa u dvanásť pápežských hrobiek a šesť pápežských náhrobkov. Naproti bazilike nevynechajte Sväté schody, po ktorých údajne kráčal Ježiš Kristus v Pilátovom jeruzalemskom paláci.

Piazza Navona – pravdepodobne najkrajšie námestie v Ríme. Je postavené na mieste antického štadiónu Stadio di Domiziano, ktorý slúžil výhladne na atletické preteky (okrem krátkeho obdobia po požiari Kolosea, keď sa tu konali aj gladiátorské zápasy). Námestie je vystavané v barokovom štýle a nachádza sa na ňom Berniniho Fontána štyroch riek s masívnym obeliskom (tal. Fontana dei Quattro Fiumi, rieky Níl, Dunaj, Ganga, Rio Plata a spolu s vyobrazenými zvieratami reprezentujúcimi svetové kontinentny symbolizujú oblasť, kam siahala pápežská moc).

 

SKVELÉ PONUKY HOTELOV V RÍME:

POROVNAJTE SI NAŠE CENY. Pri kúpe ubytovania cez premiumtravel.sk naozaj ušetríte.

U nás výhodnejšie ako cez zľavový portál! Ceny sú uvádzané za izbu a noc.

HOTEL Iný portál PremiumTravel.sk UŠETRÍTE
Romulus Hotel*** € 49 € 36 - € 13
RomeBed Hotel*** € 67 € 52 - € 15
Eurostars Roma Aeterna****+ € 89 € 65 - € 24
Cristoforo Colombo Hotel**** € 92 € 45 - € 47
Osimar Hotel***
€ 68
€ 53
- € 15
Parco Dei Principi Hotel*****
€ 235
€ 180
- € 55